Skočiť na hlavný obsah
Menu

Závažné obmedzenia vyvolané nedostupnosťou oficiálnej literatúry AXELOS a novou politikou PeopleCert

Závažné obmedzenia vyvolané nedostupnosťou oficiálnej literatúry AXELOS a novou politikou PeoplpeCert

PeopleCert, nový vlastník spoločnosti AXELOS a jediný skúšobný inštitút jej štandardov, k 31.12.2021 vypovedal zmluvu s pôvodným vydavateľom a distribútorom oficiálnej literatúry štandardov AXELOS vrátane PRINCE2, PRINCE2 Agile aj ITIL.

Ďalej PeopleCert oznámil, že distribúciu tejto literatúry bude po novom zabezpečovať vo vlastnej réžii, pričom od 1.2.2022:

  1. Všetci kandidáti skúšky základnej úrovne - PRINCE2 Foundation, PRINCE2 Agile Foundation, ITIL 4 Foundation - si musia so skúškou povinne kúpiť aj elektronickú verziu oficiálnej knihy príslušného štandardu (Managing Successful Projects with PRINCE2/ PRINCE2 Agile Guidance/ ITIL Foundation ITIL 4 Edition), ktorá bude dostupná výlučne cez proprietárnu platformu PeopleCert.
  2. Pokiaľ nie je kniha dostupná v jazyku skúšky - pričom v slovenčine ani češtine žiadna oficiálna literatúra AXELOS dostupná nie je - študent automaticky dostane knihu v angličtine, bez možnosti výberu jazyka knihy.
  3. Kandidáti, ktorí absolvujú skúšky PRINCE2 v slovenčine/ češtine, t.j. podľa predošlej - 5. edície PRINCE2 z roku 2009, k nej dostanú knihu podľa 5. edície z roku 2009, bez možnosti zvoliť si 6. edíciu (pričom zamestnanci PeopleCertu dohľadujúci skúšky novo robia veľké problémy kandidátom, ktorí píšu skúšky PRINCE2 Practitioner podľa 5. edície a chcú mať na skúške knihu podľa 6. edície).
  4. Študenti, ktorí majú záujem o knihu v papierovej podobe, si ju musia kúpiť za plnú cenu. Nemôžu dostať ku skúške miesto elektronickej knihy papierovú, čo je zásadná nevýhoda najmä pre kandidátov skúšok PRINCE2 a PRINCE2 Agile Practitioner, na ktorých je povolené používanie knihy aj s vlastnoručnými poznámkami, avšak štandardne len v papierovej podobe (dočasne kvôli "Covid výnimke" aj v elektronickej na samostatnom zariadení).
  5. Preraďuje Slovensko medzi skupinu hospodársky najvyspelejších krajín, čo samo osebe znamená zvýšenie cien skúšok. Ďalej sa cena skúšky zvyšuje o povinný príplatok za online skúšku (napriek tomu, že papierové skúšky od 1.2.2022 nebudú možné) a elektronickú knihu (bez ohľadu na to, či ju daný študent chce, potrebuje a či vôbec rozumie jazyku, v ktorom ju dostane).

Vzhľadom k vyššie uvedenému sme ako obozretný hospodár vo 4. kvartáli 2021 ukončili nákup oficiálnej literatúry AXELOS na sklad, keďže od 1.2.2022 by sa jej zásoby stali takmer nepredajnými. Zásoby sme takto zredukovali na minimum.

Žiaľ, PeopleCert nový systém distribúcie literatúry zatiaľ spustil len vo výrazne obmedzenom režime (len papierové knihy, tlač iba na objednávku), pôvodný vydavateľ ju už ukončil a aj európske skladové zásoby Amazonu, nakúpené ešte od pôvodného vydavateľa, sú takmer vyčerpané.

Ďalej PeopleCert napriek našim opakovaným upozorneniam na problémy spojené s ukončením realizácie papierových skúšok k 1.2.2022 dodnes nevybudoval schopnosť komunikovať s kandidátmi v slovenčine či češtine, ani nevyriešil problémy spojené s bezpečnostnými obmedzeniami mnohých firemných zákazníkov, znemožňujúce beh skúškovej aplikácie na firemných počítačoch.

Preto žiaľ musíme, po takmer 13 rokov poskytovania školení PRINCE2 a ďalších štandardov AXELOS (predtým Cabinet Office a OGC), s ťažkým srdcom pristúpiť k týmto obmedzeniam:

  1. Do vyriešenia situácie s nedostupnosťou literatúry dodávame oficiálnu literatúru AXELOS iba zákazníkom, ktorí si u nás objednajú aj príslušný kurz, pričom túto literatúru dodávame výlučne v papierovej podobe.
  2. Pokiaľ PeopleCert nevyrieši vyššie uvedené nedostatky a obmedzenia týkajúce sa oficiálnej literatúry a dostupnosti certifikačných skúšok, k 31.12.2022 úplne ukončíme spoluprácu s touto spoločnosťou a teda aj poskytovanie kurzov PRINCE2, PRINCE2 Agile aj ITIL.

Zákazníkov, ktorí už od nás majú kurzy vrátane oficiálnej literatúry objednané a ešte ju neobdržali, prosíme o zhovievavosť. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pre Vás príslušné knihy čo najskôr zabezpečili.

Na základe otázok zákazníkov si Vás dovoľujeme informovať, že poukazy na skúšky vystavené do 31.1.2022 ostávajú v platnosti po celú na nich uvedenú dobu. Vyššie uvedené zvýšenie cien a "spovinnenie" kúpy knihy spolu so skúškou sa na ne nevzťahuje.