Kariérne cesty v riadení projektov, programov a portfólií
V súčasnej dobe sa môžete v oblasti projektového manažmentu stretnúť nielen s rôznymi kvalifikáciami, metodikami a štandardmi, ale aj s rôznymi pracovnými pozíciami, ktoré sa objavujú na trhu práce.
Čo sa za danou pracovnou pozíciou skrýva? Aké vedomosti, zručnosti a schopnosti sú potrebné k úspešnému výkonu práce?
Tento článok:
• Vám pomôže nájsť odpovede na tieto otázky
• odporučí cesty a kvalifikácie, na ktoré sa môžete zamerať vo Vašom ďalšom kariérnom a osobnom rozvoji ako aj v rozvoji Vašich podriadených v oblasti riadenia projektov, programov a portfólií.
Koordinátor
Štartovacia pozícia v riadení projektov býva pozícia koordinátora čiže asistenta. Projektový, programový koordinátor či koordinátor projektovej kancelárie má na starosti administratívne a koordinačné práce. Jeho úlohou je:
• zber a monitoring aktuálnych dát na projekte
• správa projektových dokumentov a registrov
• distribúcia informácií
• robenie zápisov
• organizácia meetingov
Je tiež prvou kontaktnou osobou na projekte. Táto pozícia je vhodná pre nováčikov v projektovom riadení. Osvoja si projektové prostredie, základné návyky, techniky a nástroje.
Dobrý koordinátor by mal vedieť, ako založiť a spravovať projektové dokumenty. Mal by byť schopný vytvoriť správy, grafy, tabuľky a prezentáciu pre informovanie manažmentu o stave projektu. Jeho častou úlohou môže byť tiež spracovanie analýzy z poskytnutých materiálov, vytvorenie odhadu nákladov na projekt, výrobnej ceny, človekohodín, objemu práce atď. V neposlednom rade by mal vedieť identifikovať prípadné problémy a riziká na projekte a zorganizovať projektový meeting.
Pokiaľ si chce koordinátor potvrdiť svoje znalosti a schopnosti medzinárodným certifikátom, je na tejto úrovni vhodná certifikácia P3.express Practiitoner, PRINCE2 Foundation, PMI CAPM, IPMA D, EXIN Agile Scrum Foundation, PeopleCert Scrum Master I, Professional Scrum Master I, pre programového koordinátora ďalej P3.express Practitioner, MSP Foundation a koordinátora v rámci projektovej kancelárie P5.express Practitioner, P3O Foundation.
Projektový manažér
Ďalším stupňom v kariére v projektovom riadení je pozícia projektového manažéra. Projektový manažér (PM) je zodpovedný za každodenné riadenie projektu.
PM:
• vytvára projektový plán
• zostavuje projektovú dokumentáciu a stratégie
• riadi riziká, kvalitu a zmeny
• plánuje zdroje
• monitoruje postup projektu
Dôležitou súčasťou práce PM je vedenie a motivovanie svojho projektového tímu.
Projektový manažér musí vedieť predovšetkým dobre komunikovať. Až 80% práce projektového manažéra je založená na komunikácii. PM musí vedieť ako zostaviť projektový tím, definovať produkty a aktivity, pripraviť harmonogram a odhady. Musí vedieť riešiť konflikty v rámci projektu a riadiť stakeholderov (všetky zainteresované strany).
Vhodnou kvalifikáciou pre PM je P3.express Practitioner, PRINCE2 Practitioner, PMI PMP, IPMA C / B, Agile Scrum Master + Product Owner, Professional Scrum Master II, P3.express Practitioner, P5.express Practitioner, P3O Foundation, M_o_R Foundation.
Programový manažér
Nad projektovým manažérom stojí v kariérnom rebríčku programový manažér či riaditeľ. Ten je skúseným profesionálom v oblasti riadenia a implementácie zmien. Zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní zmien v biznise.
Programový manažér:
• vytvára návrh programu a zaraďuje do neho jednotlivé projekty
• projektom v rámci programu prideľuje zdroje
• dohliada na vzájomné prepojenie a väzby
• monitoruje priebeh programu
• podáva správy naprieč všetkými projekty v programe
• zaisťuje integráciu všetkých projektov v rámci programu
• vedie a motivuje jednotlivých projektových manažérov
Skúsený programový manažér a riaditeľ musí byť schopný pripraviť plán programu, business case (zdôvodnenie projektu), spracovať štúdiu uskutočniteľnosti. Identifikácia a riadenie stakeholderov tiež patrí medzi povinnosti programového riaditeľa. Musí byť schopný riadiť meziprojektové riziká a jeho poslaním je tiež šíriť víziu a prínosy celého programu.
Na pozíciu programového manažéra je vhodnou certifikáciou napr. P4.express Practitioner, PMI PgMP, IPMA A, MSP Foudation, MSP Practitioner, MSP Advanced Practitioner, M_o_R Foundation, M_o_R Practitioner, P5.express Practitioner, P3O Foundation, M_o_V Foundation.
Porfolio manažér
Tým najvyšším stupienkom v oblasti riadenia projektov, programov a portfólií je pozícia portfólio manažéra či riaditeľa. Portfólio manažér spolupracuje s top manažmentom spoločnosti na posudzovaní projektov a programov v portfóliu a rozhoduje, aké projekty a programy budú spustené a kedy. Vyvažuje a prepája portfólio so strategickými cieľmi organizácie, prideľuje zdroje jednotlivým programom v rámci portfólia, monitoruje postup programov, riadi medziprogramové riziká.
Keďže je portfólio manažér naozaj strategickou pozíciou v organizácii, musí ísť o veľmi skúseného odborníka. Mal by vedieť definovať celé portfólio, posudzovať vzájomné závislosti programov v rámci portfólia, vytvoriť organizačnú štruktúru, prípadne projektovú, programovú a portfólio kanceláriu. Dôležité je tiež aby vedel, ako definovať procesy, nástroje a techniky v rámci portfólia, merať prínosy a vytvoriť a šíriť víziu portfólia.
PMO (projektová, programová a portfólio kancelária)
Špecialisti