Skočiť na hlavný obsah
Menu

Nové kurzy softvérových nástrojov pre projektové riadenie - Jira & Confluence

Kurzy softvérových nástrojov Jira & Confluence

Na tuzemskom i zahraničnom trhu existuje veľký rad softvérových nástrojov pre programové či projektové riadenie.

JIRA a Confluence patria jednoznačne medzi lídrov v tomto odvetví s trhovým podielom cez 80%.

 

Prečo 4 z 5 firiem volia práve nástroj JIRA alebo Confluence?

Medzi hlavné benefity patrí ich univerzalita: Či už sa jedná o demand management, riadenie kapacít alebo napríklad vizualizáciu dát, JIRA ponúka odpoveď na každú jednotlivú oblasť a stáva sa tak silným nástrojom firiem, ktoré nemusia vynakladať dodatočné náklady na licencovanie ďalšieho softvéru.

Keďže sa jedná o modulárny systém, používatelia si môžu flexibilne vybrať nástrojové prvky, ktoré budú na projekte používať. JIRA sa tak prispôsobí komplexite projektu a je možné ju operatívne meniť podľa aktuálnych potrieb.

Hoci je JIRA a Confluence používaná najmä v agilne riadených projektoch (Agile prístupy a metódy), je možné tieto nástroje využiť aj pre projekty dodávané tzv. vodopádovým modelom (Waterfall).

 

Čo je JIRA & Confluence?

Oba softvérové ​​programy pochádzajú od austrálskej spoločnosti Atlassian a pôvodne slúžili ako IT ticketovacie nástroje na vybavovanie servisných požiadaviek vo firmách. Postupom času začali tieto nástroje vyžívať projektové tímy na vývoj nového softvéru a testovanie. Teraz ponúkajú nepreberné množstvo modulov použiteľných pre projektové riadenie v rôznych odboroch.

 

Aký je rozdiel medzi JIRA a Confluence?

JIRA je univerzálny nástroj pre projektové a programové riadenie, správu požiadaviek či manažment firemných procesov. Je vhodný tak pre developerské tímy, ako aj pre zaistenie bežnej operatívy v HR, IT, financiách a mnohých ďalších.

Medzi zoznam jej benefitov patrí:

  • Možnosť vytvorenia workflow na mieru
  • Prívetivé užívateľské prostredie
  • Evidencia a správa úloh na jednom mieste
  • Evidencia a riadenie rizík a problémov
  • Interaktívne dashboardy a real-time reporting
  • Riadenie kapacít v tíme
  • Integrácia s ostatnými systémami, napr. komunikačné nástroje ako MS Teams či Zoom, kolaboračnými platformami ako je MIRO, či emailovým klientom Outlook
  • K dispozícii je veľké množstvo doplnkových modulov, ktoré je možné vyberať z tzv. Atlassian Marketplace

 

Confluence je webový dokumentačný portál, ktorý v sebe kĺbi funkcie intranetu a databázových znalostí. V kombinácii s JIRA je vynikajúcim nástrojom pre tímovú spoluprácu. V rámci projektu je možné v Confluence uchovávať výstupy z projektových schôdzok, agilných eventov ako napr. Sprint planning, Stand-Up alebo retrospektíva. Vďaka vzájomnému prepojeniu s JIRA umožňuje jednoduchú spoluprácu za pomoci automatických notifikácií členom tímu.

 

Bližšie informácie o samotných školeniach nájdete na podstránkach venovaných týmto kurzom:

 

SW nástroje JIRA & Confluence - Foundation (Essentials) kurz

SW nástroje JIRA & Confluence - Practitioner kurz